Ako vybrať farby do interiéru?

Farebná paleta interiéru je rovnako dôležitá ako samotný nábytok či dekorácie. Farby dokážu ovplyvniť našu náladu, atmosféru interiéru i celkové vnímanie priestoru. Preto by sme výberu farieb mali venovať značnú pozornosť. 

Možno si práve tiež kladiete otázku, kde pri výbere farieb začať. Súčasný prístup vníma interiér ako celok, kde všetko spolu ladí a je v harmónii, a to od podlahy, cez nábytok až po steny. 

Hľadajte inšpiráciu

Aby vaše rozhodovanie bolo jednoduchšie, skúste sa inšpirovať obrázkami interiérov na internete alebo v časopisoch. Na základe toho zistíte, aká farebná schéma sa vám viac páči. Ak viete, že vás priťahujú napr. svetlé interiéry, značne vám to uľahčí výber farieb. Môžete tiež vyskúšať monochromatickú schému, ktorá vychádza z tónov, odtieňov a sýtosti jednej farby. V súčasnosti medzi populárne farby patria odtiene bielej, sivej alebo béžovej. 

Účel miestnosti

Zostavte farebnú paletu na základe toho, na čo priestor využívate. Rôzne miestnosti v domácnosti môžu mať rôzne farby. Napríklad, kuchyňa a jedáleň môžu byť v teplých a pozitívnych farbách, ako sú oranžová alebo zelená. V spálni zvoľte tlmené farby, ktoré navodia upokojujúcu atmosféru. Do obývačky sa zase hodia neutrálne farby, ako sú béžová, hnedá alebo sivá. Tieto farby pôsobia príjemne a výborne sa ladia s inými farbami i nábytkom. Môžete ich použiť na steny, sedačku alebo dekorácie. Myslite tiež na to, že vnímanie farby môže závisieť od súhry s ďalšími farbami, tvarmi alebo materiálmi. 

Keď podlaha ladí s nábytkom

Vyvážený kontrast medzi podlahou a nábytkom môže vytvoriť vizuálne zaujímavý priestor. Ak máte tmavú podlahu, skúste použiť svetlejší nábytok, aby ste vytvorili kontrast. Rovnaký princíp platí aj naopak.

Ak chcete dosiahnuť kompaktný vzhľad, vyberte podlahu a nábytok s podobnými farebnými tónmi. To neznamená, že by mali byť rovnakej farby, ale mali by sa navzájom dopĺňať.

Vytváranie harmónie

Cieľom práce s farbami v interiéri je nielen vytvoriť vizuálne atraktívny priestor, ale tiež dosiahnuť harmóniu. Harmonický interiér je taký, ktorý poskytuje rovnováhu a pohodu. To je možné kombináciou farieb, ktoré dobre ladia a ich správnym rozložením v priestore.

Stavte na svoje pocity

Nezabúdajte na to, že výber farieb je veľmi subjektívny pocit. Každému sa môže páčiť niečo iné. Niekto vníma sivú farbu ako modernú a nadčasovú, inému sa môže javiť smutná a fádna. Dajte preto na svoje pocity a vyberte si farby, ktoré najlepšie vystihujú vašu osobnosť a ktoré na vás dobre vplývajú. Ak chcete vášmu interiéru dodať novú farebnú sviežosť, nemusíte sa hneď púšťať do rozsiahlych úprav. Niekedy stačí zakomponovať farbu formou nových vankúšov, koberca alebo sedačky

Práca s farbami v interiéri môže byť zábavný a tvorivý proces. S týmito tipmi môžete začať vytvárať priestor, ktorý je nielen krásny a štýlový, ale tiež vyjadruje vašu jedinečnú osobnosť a štýl.