Škandinávsky štýl bývania

Škandinávsky štýl bývania je funkčný, estetický a upokojujúci. Do priestoru prináša príjemnú atmosféru a nádych prírody. Poďme sa spolu pozrieť, prečo je severský štýl taký populárny a čo ho charakterizuje.

skandinavsky dizajn

Zdroj: pinterest.com

Severské bývanie: hlavné prkvy

Škandinávsky štýl bývania je typický pre severské krajinky, ako sú Fínsko, Nórsko, Island a Dánsko. I keď každá z týchto krajín má svoj špecifický štýl bývania, medzi spoločné znaky patrí príroda, minimalizmus, jednoduchosť, svetlo a útulnosť. Dlhé zimné dni bez svetla sa podpísali na tom, že severania si vytvárali interiér, v ktorom sa chceli cítiť príjemne. Moderný severský štýl je upokojujúci, útulný a zároveň pôsobivý. 


Minimalizmus v škandinávskom štýle

Jedným z najvýznamnejších prvkov škandinávskeho štýlu je minimalistický prístup k dizajnu. Minimalizmus vychádza z tradície jednoduchosti a skromnosti, ktoré sú zakorenené v kultúrnych hodnotách týchto krajín. Minimalistické prvky možno pozorovať v celom dizajne, od architektúry až po nábytok a dekorácie. Pravidlom je, že menej je viac a každý prvok v interiéri by mal mať svoj účel a funkciu. Nesnažte sa interiér preplniť vecami, ktoré zbytočne pútajú pozornosť, aby celý dizajn nestratil svoje čaro. 

Jednoduchosť a funkčnosť

Nábytok v severskom dizajne je esteticky príjemný, praktický a funkčný. Väčšinou ide o kombináciu prírodných materiálov a moderných, jednoduchých línií, ktoré sú charakteristické pre tento štýl. Častokrát sa v severskom dizajne využíva nábytok, ktorý je viacúčelový. 

Podlaha musí dýchať

V severskom štýle koberec nikdy nezakrýva celú podlahu. Dôležité je, aby podlaha dýchala a aby vynikla jej prirodzená krása a čisté drevo. Môžete použiť menšie koberčeky, ktoré by mali byť z prírodného materiálu, ako sú vlna, bavlna, koža alebo kožušina.

Prírodné materiály

Základom škandinávskeho dizajnu je drevo, a to hlavne surové, opracované tak, aby vynikla jeho prirodzená štruktúra. Drevo nájdeme v severskom dizajne úplne všade, či už sú to drevené podlahy, obklady z dreva, drevený nábytok alebo drevené doplnky. Aby boli zachované svetlé farby, ktoré sú typické pre škandinávsky dizajn, mali by ste siahnuť po svetlejších druhoch dreva. Ideálne je drevo z ihličnatých stromov, ako je borovica. Z listnatých stromov je vhodné drevo bukové alebo svetlý dub. Táto farebná paleta vám pomôže dosiahnuť autentickú škandinávsku estetiku. Z prírodných materiálov sa tiež výborne hodí kameň, sklo, bavlna alebo vlna. 

Severská paleta farieb

Prírodné materiály v kombinácii so svetlými tlmenými farbami vytvárajú pocit pohodlia a útulnosti. V škandinávskom dizajne dominujú svetlé a neutrálné farby, ktoré sú inšpirované prirodzeným okolím. Tieto farby prispievajú k pocitu čistoty a jednoduchosti. Základ tvorí biela farba, odtiene sivej, hnedej alebo čiernej. Ak je pre vás biela farba príliš nudná, môžete namiesto nej použiť teplejšie a krémovejšie odtiene, ako sú pieskové, maslové alebo karamelové odtiene.

Prirodzené svetlo

Severská zima je dlhá a denné svetlo je k dispozícii minimálne. Preto sa škandinávsky štýl bývania usiluje využiť prirodzené svetlo na maximum. Typické sú veľké okná a presklené steny. Záclony a závesy sa v škandinávskom štýle nepoužívajú. Interiér môžete doplniť aj vkusným interiérovým osvetlením, ako sú lustre, bodové svietidlá, lampy a lampičky. Tie by svojim dizajnom mali reprezentovať minimalistický a jednoduchý štýl, ktorý je pre tento dizajn typický.