Sedačka Chesterfield: Nadčasová klasika

Sedačky Chesterfield sú niečo ako jazdecké čižmy vo svete nábytku - majú britské korene, väčšinou sú vyrobené z kvalitnej hnedej kože a už celé stáročia fascinujú svojim ikonickým štýlom. 

Luxusná pohovka čalúnená pravou kožou, hlboké sedenie, nízky chrbát, vysoké podpierky na ruky a výrazné prešívanie. To sú typické znaky, ktoré si sedačka Chesterfield zachováva už od svojho zrodenia. Od džentlmenských klubov sa postupne dostala do anglických aristokratických domov a stala sa jedným z najvyhľadávanejších kusov nábytku, na ktorý dnes bežne narazíte v moderných domoch, hotelových lobby, kanceláriách alebo obchodoch.

Ako sa  z obyčajnej pohovky stal jeden z najobľúbenejších kusov nábytku? Aby sme našli odpoveď, musíme sa vrátiť približne 300 rokov späť do minulosti.

Sedačka Chesterfield a jej príbeh

Prvá zmienka o "Chesterfield" sa objavuje v 18. storočí, kedy sa tento termín použil na označenie kusu nábytku pripomínajúceho gauč. I keď neexistujú žiadne oficiálne dokumenty, ktoré by tento príbeh potvrdili, hovorí sa, že za zrodom sedačky Chesterfield stál lord Philip Stanhope, štvrtý gróf z Chesterfieldu, po ktorom je gauč pomenovaný. 

Lord Stanhope bol obdivovaným spisovateľom, politikom a tiež známym trendsetterom svojej doby. Patril k jednej z najbohatších britských aristokratických tried. Hovorí sa, že gróf si dal vyrobiť pohovku, aby mohol sedieť vzpriamene a pri sedení si nepokrčil svoj oblek. Výsledkom bol prvý predchodca pohovky Chesterfield. A tu príbeh zďaleka nekončí. 

Keď bol lord Stanhope na smrteľnej posteli, zavolal si k sebe komorníka a povedal mu, aby dal pánovi Dayrollesovi, ktorý ho prišiel navštíviť, stoličku. Pravdepodobne tým myslel miesto na sedenie. Komorník to pochopil tak, že má grófovi Dayrollosovi doslova odovzdať prototyp pohovky Chesterfield, čo aj urobil. Ten ju nechal prepraviť do svojho domu a vystavil na obdiv všetkým svojim návštevníkom. Pohovka zožala toľko obdivu, že postupne každý chcel vlastniť tento honosný kúsok a mnohí hostia si nechali vyrobiť vlastné verzie. A tak sa Chesterfield dostal do majestátnych aristokratických domov vyššej triedy v celej Británii. 

sedačka chesterfield história

Zdroj: housebeautiful.com

Inovácie a dôraz na komfort

V 18. storočí sa pozornosť obracia k pohodlnému sedeniu a zvyšujú sa nároky na komfort. Do sedačky sa začínajú pridávať ďalšie vychytávky a prvky, ako pružiny, konské vlasy alebo vtiahnuté gombíky. Popri koži sa ako poťahová látka začína používať zamat. Tieto dva materiály sú obľúbené dodnes a predstavujú typický vzhľad sedačky Chesterfield. Postupne sa tak zrodila pohovka, ktorá sa stala synonymom luxusu a pohodlia a okrem anglickej aristokracie si nachádzala cestu aj do domov strednej triedy. 

Zdroj: digsdigs.com

Po viac ako 300 ročnej histórii možno sedačku Chesterfield právom nazvať nadčasovou klasikou. Či už sa vám páči minimalistický štýl bývania, alebo uprednostňujete klasiku, retro či luxus, sedačka Chesterfield dokonale zapadne do každého interiéru. 

Sedacia súprava EASY

Sedačka MILENIUM Chesterfield

1.

KONFIGURÁTOR

Vytvorte si sedačku svojich snov

2.

POŤAHOVÉ MATERIÁLY

dizajnové, luxusné a kvalitné

3.

SHOWROOMY

Trnava, Bratislava, Praha