Sedačka a jej vplyv na naše zdravie

Sedačka by mala do vašej obývačke priniesť skutočné pohodlie a vytvoriť miesto, ktoré je ako stvorené na relax a chvíle pohody. Vedeli ste však, že sedacia súprava môže ovplyvňovať aj naše zdravie a psychiku? Kúpu novej sedačky by sme teda rozhodne nemali podceňovať a pri výbere by sme mali myslieť aj na zdravý komfort.

Sedacia súprava je hneď po posteli najviac používaným kusom nábytku v domácnosti. Na gauči trávime naozaj veľa času. Či už je to pozeraním dobrého filmu, leňošením, hraním sa s deťmi alebo stretávaním sa s rodinou a priateľmi. Tak, ako je dôležitá správna posteľ, i sedačka by mala nášmu telu poskytnúť komfort, ktorý si zaslúži. 

Sedačka pre zdravý chrbát

Kvalitná sedačka by vám mala predovšetkým priniesť plnohodnotný relax a úľavu pre celé telo. Pohodlie je subjektívne vnímaný pocit a u každého sa môže líšiť. To, že je sedačka mäkká a príjemná na dotyk ešte neznamená, že je vhodná i pre zdravie vášho krku a chrbtice. Pokiaľ ide o výber vhodnej sedačky, mali by ste sa zamerať na kľúčové body, ako sú výška chrbtových opierok, hĺbka sedenia, mäkkosť, resp. tvrdosť sedákov a kvalita výplne. 

sedacka zdravy chrbat

Ideálna výška a hĺbka sedadla

Optimálna výška a hĺbka sedadla závisí predovšetkým od výšky vašej postavy. Vo všeobecnosti platí, že pri sedení by ste mali mať nohy a kolená v 90 stupňovom uhle a chodidlá pevne na zemi. Hlavu drže vzpriamene v jednej línii s chrbticou. Takéto sedenie by vám malo prinášať pohodlie a rozhodne by ste nemali pociťovať žiadne napätie.

Pokiaľ sa vo vašej domácnosti nachádzajú osoby s rôznou výškou, ideálnou voľbou je sedačka s polohovateľnými opierkami chrbta a hlavy. Každý člen domácnosti si tak môže nájsť polohu, ktorá mu najviac vyhovuje. 

Pohodlná výplň sedačky

Ak si chcete zachovať zdravý chrbát, príliš mäkká sedačka nemusí byť pre vaše telo najlepšou voľbou. Pri sedení by ste mali mať prirodzene zakrivené kríže a mali by ste byť schopní zo sedačky pohodlne a ľahko vstať. Pokiaľ sa z gauča dvíhate s veľkou námahou, časom sa to môže prejaviť bolesťou chrbta. Keďže váha a sila každého jedinca je iná, v podstate neexistuje ideálna výplň sedačky pre každého. Preto vám odporúčame staré známe - skúšajte, skúšajte, skúšajte. Pri výbere sedačky sa posaďte a pozorujte, ako na vás pôsobí. Prejdite rukou po poťahu a vnímajte jeho kvalitu. Vyskúšajte podrúčky, nastavte si opierky hlavy a chrbta, vyložte nohy. Sedí sa vám príjemne? Necítite žiadnu skrytú bolesť počas sedenia? Skúste si ľahnúť a znova vnímajte odozvu vášho tela. Takto vyskúšajte viaceré modely, až kým si nebudete istí svojim výberom.

Navštívte naše predajne, vyskúšajte si sedačky a nechajte našich predajcov, aby vám pomohli vybrať tú pravú. Radi vám poradíme a pomôžeme v našich predajniach v Bratislave, Trnave alebo Prahe. Tešíme sa na vašu návštevu.