Kožené sedačky a ich výhody

Veľa spokojných zákazníkov nedá na koženú sedačku dopustiť a nikdy by ju nevymenili za žiadnu inú. Kožená sedačka je nadčasová, elegantná a predstavuje investíciu, ktorá vydrží naozaj dlho. Aké sú jej prednosti a ako sa o ňu starať? Poďme sa na to pozrieť bližšie. 

Koža je prírodný materiál, ktorý má po spracovaní svoj originálny vzhľad, vďaka čomu je každá sedacia súprava unikátny a jedinečný kus nábytku. Môže sa líšiť farbou, štruktúrou alebo žilkovaním. Najčastejšie sa používa kvalitná hovädzia koža. Je príjemná na dotyk i na pohľad. Občas sa stretneme s názorom, že kožená sedačka je v zime studená a v lete sa na ňu zase lepí pokožka. Kvalitná koža sa však prispôsobí teplote vášho tela a miestnosti a človek sa na nej nepotí. Pre vyšší komfort však možno cez gauč prehodiť deku alebo inú prikrývku. Faktom však je, že veľké percento tých, ktorí si raz zadovážia koženú sedačku, už pri tomto type zostanú po celý život.

Výhody koženej sedačky

Medzi hlavné prednosti koženej sedacej súpravy patrí silný a odolný povrch. Zachováva si tak nezmenený vzhľad a sedačka vyzerá ako nová po dlhú dobu. Vďaka vlastnostiam prírodného materiálu dokáže dýchať, nie je náchylná na roztoče a nelepí sa na ňu prach. Je tak ideálno voľbou pre alergikov. Jej ďalšou výhodou je ľahká a nenáročná údržba. Kým látkové sedačky musíte vysávať a tepovať, koža sa jednoducho očistí vlhkou handričkou. Problém tak nebudete mať ani s rozliatymi nápojmi alebo inými škvrnami, čo ocenenia najmä rodiny s deťmi.

Kožená sedačka v interiéri

Kožený gauč rozžiari celú miestnosť a dodá jej punc noblesyluxusu. Medzi zákazníkmi je najviac obľúbená čierna kožená pohovka, tmavohnedá a svetlohnedá. Možno ich považovať za stálice na trhu, ktorá nestrácajú na popularite. Nasledujú jemné odtiene kávovej, smotanovej až po bielu. Kožená sedačka môže v porovnaní s látkovou pôsobiť v interiéri studeno, dizajnéri preto odporúčajú kombináciu s teplejšími materiálmi alebo farbami. Koža sa dobre dopĺňa s dreveným nábytkom, drevenou podlahou alebo svetlým kobercom.

Okrem obývačky nachádzajú kožené sedačky uplatnenie v kanceláriách, čakárňach alebo iných priestoroch, kde je častý pohyb ľudí a kde sa ocení odolný materiál.

Starostlivosť o kožené sedačky

To, ako dlho vám bude kožená sedačka slúžiť, záleží predovšetkým od správnej starostlivosti, ošetrovaniačistenia. Koža je prírodný materiál a preto sa správa inak, ako napr. poťahový materiál z látky. Nevyžaduje vysávanie ani tepovanie. Postačí vlhká handrička, pomocou ktorej jednoducho zotriete zo sedačky prach, škvrny a iné nečistoty. Túto údržbu by ste mali vykonávať aspoň raz za týždeň. Pri čistení sa vyhnite silnému tlaku, aby na sedačke postupne nevznikli nepekné lesklé miesta.

Vaša sedačka sa bude tešiť, ak jej z času na čas doprajete ošetrenie impregnáciou. Tým sa postaráte o to, aby koža bola vláčna, mäkká a voňavá. Impregnáciu koženej sedačky môžete robiť raz za mesiac, minimálne však raz za rok. Používajte pri tom prípravky určené špeciálne na kožu a od overených výrobcov. Len tak budete mať istotu, že o vašu koženú sedačku je 100% postarané. Na takto ošetrenom povrchu sa ľahšie zbavíte aj škvŕn od pera alebo fixiek.

Kožený materiál môže reagovať s rôznymi farbivami, preto si dajte obzvlášť pozor pri oblečení, ktoré púšťa farbu, ako sú napr. rifle. Koža môže tieto pigmenty na seba naviazať a nedajú sa už odstrániť.

Dôležité je tiež umiestnenie koženej sedačky. Mala by byť dostatočne vzdialená od radiátora alebo krbu. Tiež by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, čo by mohlo spôsobiť farebné fľaky.

Investícia do koženej sedačky je pomerne vysoká a pohybuje sa v tisícoch eur. Preto je dôležité, aby ste kupovali len od overených výrobcov sedacích súprav, ktorí si potrpia na kvalitu. Len tak sa môžete z vašej koženej sedačky tešiť naozaj dlho.