Akú sedačku vybrať, ak máte domáceho miláčika

Sedačka plná chlpov, fľakov a vydratých miest od pazúrikov nepôsobí práve príťažlivo. Ak máte štvornohého člena rodiny, vaša sedačka si skrátka "užije" svoje. Na túto skutočnosť by ste mali myslieť už pri jej samotnom výbere. 

Majitelia domáceho zvieratka by vedeli rozprávať príbehy, ako sa ho snažili odnaučiť skákať na sedačku. Niektorým sa to podarilo, iní rezignovali. Nájdu sa však aj takí, ktorým to jednoducho nevadí a ochotne nechajú psa alebo mačku ležať na gauči a užívať si rodinnú pohodu spolu s nimi. 

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny isté je, že po peknej a čistej sedačke túži každý. Podľa čoho sa teda rozhodovať pri výbere sedacej súpravy, aby zvládla chlpy, blato alebo zaťaté pazúriky?

1. Stavte na odolný poťah

Odolná poťahová látka je základ, aby vám sedačka vydržala čo najdlhšie ako nová. Parameter, ktorý poukazuje na odolnosť látky proti oderu, resp. ošúchaniu sa nazýva Martindale. Uvedená hodnota znamená, po koľkých oderoch dôjde k poškodeniu tkaniny. Bežná domácnosť si vystačí so sedačkou v poťahovej látke, ktorej Martindale sa pohybuje v rozmedzí 25 000 až 30 000. Vysokoodolné látky dosahujú hodnoty nad 40 000.  Ak máte domáceho miláčika, odporúčame poťahovú látku Divine, ktorá obstála v skúške pevnosti s číslom 41 000. Textília má vynikajúcu odolnosť proti opotrebovaniu a dlhodobo si zachováva estetickú kvalitu. Tieto technicky vyspelé materiály spĺňajú požiadavky i tých najnáročnejších domácností

2. Ľahké čistenie

I keď máte domáceho miláčika, ktorý má tú najlepšiu starostlivosť a pravidelne ho umývate, môže sa stať, že na sedačke zostanú rôzne fľaky, škvrny alebo stopy od kožúška. V takom prípade nie je nič lepšie, ako keď má vaša pohovka ľahko umývateľný poťah. Nečistoty možno jednoducho odstrániť vlhkou handričkou, prípadne použiť trochu mydlovej vody a škvrny sú preč. Takéto prednosti majú materiály Efficiency®, ktoré je tiež možné prať na 30 °, a to  bez obavy o zrazenie materiálu či straty farieb. Tkaniny kolekcie Efficiency® používajú bezpečné a nečistoty odpudzujúce materiály, ktoré zaisťujú hygienicky čistú domácnosť. 

3. Zakázané látky

Tým teraz nemáme na mysli dopingové alebo iné nebezpečné látky, ale poťahové materiály, ktoré by mali pre vás zostať tabu, pokiaľ máte doma štvornohého chlpáčika. Niektoré poťahové látky sú ako "magnet" na chlpy a prach a tiež sa ľahko poškodia od pazúrikov. 

Hodváb a zamat patria medzi materiály náročné na údržbu a nie sú vhodné pre majiteľov domácich miláčikov. Ak sa vášmu psíkovi alebo mačičke stane na gauči "nehoda" bude si to žiadať profesionálne čistenie, aby ste sa zbavili fľakov a zápachu. Najťažšie sa zbavíte chlpov zo zamatových a menčestrových povrchov.  

Semiš síce vyzerá dobre, ale pokiaľ ide o čistenie mokrých škvŕn, je to utrpenie. Preto sú semišové pohovky vhodnejšie pre tých, ktorí nemajú domáce zviera. 

4. Kožená sedačka: Áno alebo nie?

Túto otázku si kladie azda každá domácnosť, ktorej súčasťou je psík alebo mačička. Majitelia chlpáčov sa väčšinou zhodujú na tom, že kožená sedacia súprava je dobrá voľba a najmenej náročná na údržbu. Ľahko z nej utriete mokré fľaky, odstránite škvrny i chlpy. Záleží hlavne na tom, aby sedačka bola vyrobená z hrubšej kvalitnej kože, ktorá spĺňa nároky na vysokú odolnosť. Dajte si pozor na lacné kožené sedačky, ktoré sú vyrobené z nekvalitných materiálov. Takáto sedačka vám nevydrží dlho ani v prípade, že nemáte domáce zvieratko. 

Aby ste vašu sedačku lepšie ochránili, prikryte ju dekou alebo položte prikrývku iba na kúsok pohovky, čím zvieratku vyčleníte jeho miesto. 

Zhrnutie na záver

Pri domácich zvieratkách vyberajte sedačku z odolných materiálov, pevnejšej tkaniny, ktorú je možné ľahko umývať a čistiť. Vhodné sú i kožené sedačky, musia však byť vyrobené z kvalitnej hrubej kože. 

Samozrejme, aj v tomto prípade je dôležitá povaha vášho domáceho maznáčika. Kým jeden psík môže na pohovke pokojne ležať a oddychovať, iný si z nej môže spraviť doslova ihrisko alebo miesto, kde sa rozhodne zahrabať byvolie uško. Životnosť vašej sedačky tak záleží i na tom, ako je zvieratko vycvičené a do akej miery vás rešpektuje a poslúcha. 

1.

KONFIGURÁTOR

Vytvorte si sedačku svojich snov

2.

POŤAHOVÉ MATERIÁLY

dizajnové, luxusné a kvalitné

3.

SHOWROOMY

Trnava, Bratislava, Praha