Ako si vybrať dokonalý gauč

Gauč, pohovka, sedačka, nech už tento kus nábytku nazývate akokoľvek, iste sa zhodnemena tom, že je srdcom každej domácnosti. Výber tej správnej a kvalitnej pohovky nie je jednoduchý. Prinášame vám pár tipov, ktoré vám pri kúpe sedačky môžu pomôcť. 

ako vybrat sedacku

1. Zohľadnite priestor, ktorý máte k dispozícii

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny model sedačky, je dôležité vedieť, koľko miesta máte k dispozícii. Rozmery sedačky by mali byť proporcionálne k veľkosti miestnosti a nemali by obmedzovať pohyb v priestore. Pred návštevou predajne zmerajte priestor, kde plánujete gauč umiestniť. Nezabudnite zohľadniť dĺžku, šírku a výšku gauča. Šikovnou pomôckou je kartón, ktorý môžete naskladať vo veľkosti sedačky a umiestniť na podlahu. Na základe toho ľahko zistíte, či je zvolená veľkosť vyhovujúca. 

Zvážte tiež tvar sedačky. Rohové sedačky môžu byť ideálne pre väčšie miestnosti alebo pre vytvorenie útulnej zóny. Menšie a kompaktnejšie modely sedačiek zase zapadnú do menších priestorov, kde nebudú zaberať veľa miesta. 

2. Štýl a dizajn

Výber gauča by mal byť v súlade so štýlom a dizajnom vášho interiéru. Páčia sa vám strohé línie, alebo dávate prednosť oblým tvarom? Ak máte moderný interiér, zvoľte gauč s čistými líniami a v minimalistickom dizajne. Máte radi výzvy? V tom prípade sa nebojte experimentovať s farbami a siahnite po sedačke, ktorá upúta na prvý pohľad. Ak je váš štýl tradičný alebo rustikálny, hodí sa vám sedačka s tradičnejšími tvarmi a detailmi. To by mohla spĺňať napríklad kožená sedačka. Kožené sedačky sú farebne neutrálnejšie a dobre sa ladia s rôznymi tónmi  interiéru a inými kusmi nábytku. 

3. Materiál a povrchová úprava

Estetická stránka sedačky je síce dôležitá, ale nepodceňjte ani jej funkciu. Od správneho výberu poťahu závisí i celková životnosť sedačky. Pri výbere gauča zohľadnite aj materiál a povrchovú úpravu. Materiály, ako sú koža, látka alebo semiš majú rôzne vlastnosti, čo sa týka komfortu, odolnosti a údržby. Zvážte svoje potreby a preferencie a zvoľte materiál, ktorý bude najlepšie vyhovovať vášmu životnému štýlu. Do moderných interiérov sú veľmi populárne semišové sedačky. Pôsobia elegantne na pohľad a sú zároveň mäkké a veľmi príjemné na dotyk. Pokiaľ máte deti alebo zvieracieho miláčika, takýto typ sedačky nebude práve ideálna voľba. Oveľa lepšou alternatívou je kožená sedačka, ktorá je nestarnúcou klasikou. Vyznačuje sa odolnosťou a je nenáročná na údržbu. Praktické sú i látkové poťahy so špeciálnou úpravou, ktoré sú ľahko čistiteľné a odolné voči škvrnám. 

4. Kvalita konštrukcie

Tak, ako je dôležitý vonkajší dizajn sedačky, je podstatné aj jej vnútorné vybavenie. Konštrukcia a vnútorná kostra majú vplyv na životnosť sedačky. Použité peny zase významne ovplyvňujú komfort pri sedení. V sedačkách MILENIUM je pre nás kvalita použitých materiálov prvoradá. Chceme našim zákazníkom poskytnúť sedačky, ktoré budú nielen krásne na pohľad, ale vyznačujú sa i kvalitou a dlhou životnosťou. Všetky nami použité materiály spĺňajú požadované parametre a sú od overených dodávateľov. 

5. Situovanie sedačky

Ak túžite po sedačke, ktorá sa stane ústredným bodom vašej obývačky, ideálna je sedacia súprava ovalných tvarov. Takýto gauč pôsobí opticky väčšie a zároveň poskytuje veľa miesta na sedenie. Pokiaľ chcete k sedačke pridať kreslá, poobzerajte sa po jednoduchších tvaroch sedačky. Do otvorených priestorov sa hodí gauč v tvare L alebo do U. Takýto kúsok vám pomôže rozdeliť miestnosť na menšie zóny, napríklad oddeliť kuchyňu od obývacej izby. Sedačka by mala byť orientovaná tak, aby smerovala k centrálnemu bodu miestnosti. Tým môže byť televízor, krb alebo výhľad do záhrady.